Корисне
- • Винаходи (корисні моделі)
-
- Що є об’єктом винаходу (корисної моделі)?
- Об’єктом винаходу (корисної моделі) може бути:
- продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослини і тварини тощо);
- процес (спосіб), а також нове застосування відомого продукту чи процесу.
Стаття 2 Закону «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі»
- Кому належить право на одержання патенту ?
- - Винахіднику, якщо інше не передбачено Законом.
- Винахідникам, які спільно створили винахід (корисну модель), мають однакові права на одержання патенту, якщо інше не передбачено угодою між ними.
- Роботодавцю, правонаступнику у визначеному законодавством порядку.
При цьому не визнаються винахідниками фізичні особи, які не внесли особистого творчого внеску у створення винаходу (корисної моделі), а надали винахіднику (винахідникам) тільки технічну, організаційну чи матеріальну допомогу при його створенні і (або) оформленні заявки.
- Які умови надання правової охорони винаходам (корисним моделям)?
- Винаходом (корисною моделлю) визнається результат інтелектуальної діяльності людини в будь-якій сфері технології.
Правова охорона надається винаходу (корисній моделі), що не суперечить публічному порядку, принципам гуманності й моралі та відповідає умовам патентоздатності.
Обсяг правової охорони, що надається, визначається формулою винаходу (корисної моделі). Тлумачення формули повинно здійснюватися в межах опису винаходу (корисної моделі) та відповідних креслень.
- Умови патентоздатності винаходу, корисної моделі .
- Винахід відповідає умовам патентоздатності, якщо він є новим, має винахідницький рівень і є промислово придатним.
Корисна модель відповідає умовам патентоздатності, якщо вона є новою і промислово придатною.
- Який строк дії патенту винаходу (корисної моделі)?
- Строк дії патенту України на винахід становить 20 років від дати подання заявки до Установи, на корисну модель – 10 років.
Строк дії патенту на винахід, об’єктом якого є лікарський засіб, засіб захисту тварин, засіб захисту рослин тощо, використання якого потребує дозволу відповідного компетентного органу, може бути продовжено за клопотанням власника цього патенту на строк, що дорівнює періоду між датою подання заявки та датою одержання такого дозволу, але не більше ніж на 5 років.
- Які збори необхідно сплатити за дії, пов’язані з охороною прав на винахід і корисну модель?
- Порядок сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності встановлено Постановою КМУ від 23 грудня 2004 р. № 1716.
- • Промислові зразки
-
- Що таке промисловий зразок?
- Промисловий зразок – результат творчої діяльності людини в галузі художнього конструювання.
- Що є об’єктом промислового зразка?
- Об’єктом промислового зразка може бути форма, малюнок чи розфарбування або їх поєднання, які визначають зовнішній вигляд промислового виробу й призначені для задоволення естетичних та ергономічних потреб.
Пункт 2 статті 5 Закону «Про охорону прав на промислові зразки»
- Кому належить право одержання патенту на промисловий зразок?
- - Автору або його спадкоємцю, якщо інше не передбачено Законом.
- Авторам, які створили промисловий зразок спільною працею, мають рівні права на одержання патенту, якщо інше не передбачено угодою між ними.
- Роботодавцю, якщо промисловий зразок створено у зв’язку з виконанням службових обов’язків чи доручення роботодавця, за умови, що трудовим договором (контрактом) не передбачено інше.
- Правонаступнику автора або роботодавця.
- Заявнику, заявка якого має більш ранню дату подання до Установи або, якщо заявлено пріоритет, більш ранню дату пріоритету, за умови, що вказана заявка не вважається відкликаною, не відкликана або за нею Установою не прийняте рішення про відмову у видачі патенту, можливості оскарження якого вичерпані.
- Які умови умови надання правової охорони промисловому зразку?
- Правова охорона надається промисловому зразку, який не суперечить публічному порядку, принципам гуманності й моралі та відповідає умові патентоспроможності.
Обсяг правової охорони, що надається, визначається сукупністю суттєвих ознак промислового зразка, представлених на зображенні (зображеннях) виробу, внесеному до Реєстру, і засвідчується патентом з наведеною у ньому копією внесеного до Реєстру зображення виробу. Тлумачення ознак промислового зразка повинно здійснюватися в межах його опису.
- Умови патентоздатності промислового зразка
- Промисловий зразок відповідає умовам патентоспроможності, якщо він є новим.
Промисловий зразок визнається новим, якщо сукупність його суттєвих ознак не стала загальнодоступною у світі до дати подання заявки або, якщо заявлено пріоритет, до дати її пріоритету.
Промисловий зразок визнається новим, якщо сукупність його суттєвих ознак не стала загальнодоступною у світі до дати подання заявки до Установи або, якщо заявлено пріоритет, до дати її пріоритету.
На визнання промислового зразка патентоспроможним не впливає розкриття інформації про нього автором або особою, яка одержала від автора прямо чи опосередковано таку інформацію протягом шести місяців до дати подання заявки до Укрпатенту або, якщо заявлено пріоритет, до дати її пріоритету. При цьому обов’язок доведення обставин розкриття інформації покладається на особу, заінтересовану у застосуванні цього пункту.
- Який строк дії патенту?
- Строк дії патенту на промисловий зразок становить 10 років від дати подання заявки до Укрпатенту і продовжується за клопотанням власника патенту, але не більш як на п’ять років.
- Які збори необхідно сплатити за дії, пов’язані з охороною прав на промислові зразки?
- Порядок сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності встановлено Постановою КМУ від 23 грудня 2004 р. № 1716.
- • Авторське право
-
- Як твір визнається об’єктом авторського права?
- Твір визнається об’єктом авторського права, якщо він виражений в об’єктивній формі та є результатом творчої праці його автора.
- Які є об’єкти авторського права?
- Об’єктами авторського права є твори у галузі науки, літератури і мистецтва, а саме: - літературні письмові твори белетристичного, публіцистичного, наукового, технічного або іншого характеру (книги, брошури, статті тощо); - виступи, лекції, промови, проповіді та інші усні твори; - комп’ютерні програми; - бази даних; - музичні твори з текстом і без тексту; - драматичні, музично-драматичні твори, пантоміми, хореографічні та інші твори, створені для сценічного показу, та їх постановки; - аудіовізуальні твори; - твори образотворчого мистецтва; - твори архітектури, містобудування і садово-паркового мистецтва; - фотографічні твори, у тому числі твори, виконані способами, подібними до фотографії; - твори ужиткового мистецтва, у тому числі твори декоративного ткацтва, кераміки, різьблення, ливарства, з художнього скла, ювелірні вироби тощо; - ілюстрації, карти, плани, креслення, ескізи, пластичні твори, що стосуються географії, геології, топографії, техніки, архітектури та інших сфер діяльності; - сценічні обробки творів, обробки фольклору, придатні для сценічного показу; - похідні твори; - збірники творів, збірники обробок фольклору, енциклопедії та антології, збірники звичайних даних, інші складені твори за умови, що вони є результатом творчої праці за добором, координацією або упорядкуванням змісту без порушення авторських прав на твори, що входять до них як складові частини; - тексти перекладів для дублювання, озвучення, субтитрування українською та іншими мовами іноземних аудіовізуальних творів; - інші твори. Частина 1 стаття 8 Закону «Про авторське право і суміжні права»
- Хто є суб’єктом авторського права?
- - Автори творів (у галузі науки, літератури і мистецтва); - спадкоємці; - особи, яким автори чи їх спадкоємці передали свої авторські майнові права.
- Специфіка охорони об’єктів авторського права
- Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення і починає діяти від дня створення твору. Правова охорона поширюється тільки на форму вираження твору і не поширюється на будь-які ідеї, теорії, принципи, методи, процедури, процеси, системи, способи, концепції, відкриття, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені, проілюстровані у творі.
- Який строк дії авторського права?
- Авторське право діє протягом усього життя автора і 70 років після його смерті.
- Для чого потрібна реєстрація авторського права?
- Для виникнення і реалізації авторського права реєстрація твору не вимагається, проте надає ряд привілеїв, а саме: - є доказом встановлення факту, що конкретній особі належить авторське право із зазначення дати виникнення такого права; - допомагає результативно вирішити спір щодо авторства; - полегшує процес переоформлення авторського права при спадкуванні; - дозволяє ввести (ухвалити) об’єкт авторського права в статутний капітал підприємства.
- Що таке службовий твір?
- Службовий твір – твір, створений автором у порядку виконання службових обов’язків відповідно до службового завдання чи трудового договору (контракту) між ним і роботодавцем. Стаття 1 Закону «Про авторське право і суміжні права»
- Кому належить авторське право на службові твори?
- - Авторське особисте немайнове право на службовий твір належить його автору. - Виключне майнове право на службовий твір належить роботодавцю, якщо інше не передбачено трудовим договором (контрактом) та (або) цивільно-правовим договором між автором і роботодавцем. За створення і використання службового твору автору належить авторська винагорода, розмір та порядок виплати якої встановлюються трудовим договором (контрактом) та (або) цивільно-правовим договором між автором і роботодавцем.
- Які збори необхідно сплатити за дії, пов’язані з охороною авторського права автора на твір?
- Збори, що стосуються державної реєстрації авторського права автора на твір, зазначені на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.
- • Знаки для товарів і послуг (Торговельні марки)
-
- Що таке знак для товарів і послуг?
- Знаком визнається позначення, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг інших осіб (Стаття 1 Закону «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг»).
- Що є об’єктом знака для товарів і послуг (торговельної марки)?
- Об’єктом знака для товарів і послуг може бути будь-яке позначення або будь-яка комбінація позначень, які придатні для вирізнення товарів (послуг), що виробляються (надаються) однією особою, від товарів (послуг), що виробляються (надаються) іншими особами. Такими позначеннями можуть бути, зокрема, слова, літери, цифри, зображувальні елементи, комбінації кольорів.
- Які знаки для товарів і послуг (торговельних марок) Ви можете зареєструвати?
- - словесні;
- зображувальні;
- комбіновані;
- звукові;
- об’ємні.
- Кому належить право на одержання свідоцтва України на знак для товарів і послуг (торговельну марку)?
- Право на одержання свідоцтва має будь-яка фізична або юридична особа, об’єднання осіб або їх правонаступники.
Право на одержання свідоцтва має заявник, заявка якого має більш ранню дату подання до Установи або, якщо заявлено пріоритет, більш ранню дату пріоритету, за умови, що вказана заявка не вважається відкликаною, не відкликана або за нею Установою не прийнято рішення про відмову в реєстрації знака, можливості оскарження якого вичерпані.
- Умови надання правової охорони знака для товарів і послуг (торговельної марки)
- Правова охорона надається знакові, який не суперечить публічному порядку, принципам гуманності і моралі та на який не поширюються підстави для відмови в наданні правової охорони, встановлені Законом.
Обсяг правової охорони торговельної марки визначається наведеними у свідоцтві її зображенням та переліком товарів і послуг, якщо інше не встановлено законом.
- Який строк дії свідоцтва?
- Строк дії свідоцтва становить 10 років від дати подання заявки й продовжується за клопотанням власника свідоцтва щоразу на 10 років, за умови сплати збору в порядку, встановленому законодавством.
Після припинення дії свідоцтва згідно з нормами чинного законодавства України ніхто, крім колишнього власника охоронного документу, не має права на повторну реєстрацію знака протягом трьох років.
- Які підстави для відмови в наданні правової охорони знака для товарів і послуг (торговельної марки)?
- 1. Згідно із статтею 6 Закону «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» не можуть одержати правову охорону позначення, які зображують або імітують:
- державні герби, прапори та інші державні символи (емблеми);
- офіційні назви держав;
- емблеми, скорочені або повні найменування міжнародних міжурядових організацій;
- офіційні контрольні, гарантійні та пробірні клейма, печатки;
- нагороди та інші відзнаки.
Такі позначення можуть бути включені до знака як елементи, що не охороняються, якщо на це є згода відповідного компетентного органу або їх власників. Компетентним органом щодо назви держави є колегіальний орган, утворений Установою.
2. Також не можуть одержати правову охорону також позначення, які:
- звичайно не мають розрізняльної здатності та не набули такої внаслідок їх використання;
- складаються лише з позначень, що є загальновживаними як позначення товарів і послуг певного виду;
- складаються лише з позначень чи даних, що є описовими при використанні щодо зазначених у заявці товарів і послуг або у зв’язку з ними, зокрема вказують на вид, якість, склад, кількість, властивості, призначення, цінність товарів і послуг, місце і час виготовлення чи збуту товарів або надання послуг; є оманливими або такими, що можуть ввести в оману щодо товару, послуги або особи, яка виробляє товар або надає послугу;
- складаються лише з позначень, що є загальновживаними символами і термінами;
- відображають лише форму, що обумовлена природним станом товару чи необхідністю отримання технічного результату або яка надає товарові істотної цінності.
Вищезазначені позначення можуть бути внесені до знака як елементи, що не охороняються, якщо вони не займають домінуючого положення в зображенні знака.
3. Не можуть бути зареєстровані як знаки позначення, які є тотожними або схожими настільки, що їх можна сплутати із:
- знаками, раніше зареєстрованими чи заявленими на реєстрацію в Україні на ім’я іншої особи для таких самих або споріднених з ними товарів і послуг;
- знаками інших осіб, якщо ці знаки охороняються без реєстрації на підставі міжнародних договорів, учасником яких є Україна, зокрема знаками, визнаними добре відомими відповідно до статті 6 bis Паризької конвенції про охорону промислової власності
- фірмовими найменуваннями, що відомі в Україні і належать іншим особам, які одержали право на них до дати подання до Установи заявки щодо таких же або споріднених з ними товарів і послуг;
- кваліфікованими зазначеннями походження товарів (у тому числі спиртів та алкогольних напоїв), що охороняються відповідно до Закону України «Про охорону прав на зазначення походження товарів». Такі позначення можуть бути лише елементами, що не охороняються, знаків осіб, які мають право користуватися вказаними зазначеннями;
- знаками відповідності (сертифікаційними знаками), зареєстрованими у встановленому порядку.
4. Не реєструються як знаки позначення, що відтворюють:
- промислові зразки, права на які належать в Україні іншим особам;
- назви відомих в Україні творів науки, літератури і мистецтва або цитати і персонажі з них, твори мистецтва та їх фрагменти без згоди власників авторського права або їх правонаступників;
- прізвища, імена, псевдоніми та похідні від них, портрети і факсиміле відомих в Україні осіб без їх згоди.
- Які збори необхідно сплатити за дії, пов’язані з охороною прав на знак для товарів і послуг (торговельну марку)?
- Порядок сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності встановлено Постановою КМУ від 23 грудня 2004 р. № 1716.
- Що дає торгова марка власнику бізнесу?
- Зареєстрована торговельна марка має ряд вагомих переваг, які суттєво впливають на захист вашого бізнесу та отримання прибутку.
1. Реєстрація торговельної марки дає власнику монопольне право на її використання та на заборону використовувати ТМ протягом 10 років із правом продовження цього терміну.
2. Зареєстрована ТМ надає можливість чітко відрізнятися від конкурентів та стати упізнаваним брендом на ринку. ТМ може стати маркером якості та надійності вашої продукції чи послуг.
3. ТМ робить ваш бізнес привабливішим для потенційних франчайзингових партнерів або ліцензіатів, оскільки вони бачать цінність та впізнаваність вашого бренду. Зареєстрована ТМ полегшує процес ліцензування та створення франчайзингових угод, дозволяючи власникам бренду контролювати використання свого ім'я та ідентифікаційних елементів.
4. Зареєстрована ТМ може суттєво підвищити вартість компанії та стати вагомим активом для продажу чи інвестування.
5. Зареєстрована ТМ є основою захисту на міжнародному рівні. Це допомагає компанії розширювати свою діяльність за межі національного ринку.
6. Зареєструвати домен . UA можна лише за наявності зареєстрованої та діючої ТМ.
7. Юридичний захист чи не одна з основних переваг в реєстрації ТМ.
Зареєстрована ТМ надає власнику ексклюзивні права на використання цього знаку для позначення конкретних товарів чи послуг. Відповідно, Ви маєте право боротися з тими, хто намагається скопіювати або підробити ваш бренд, що може зашкодити репутації та довірі споживачів.. Ви можете використовувати право на ТМ для захисту своїх прав у суді. У багатьох спорах дієвим засобом вирішення ситуації є претензійна робота.
8. Зареєстрована ТМ допомагає уникнути недобросовісного використання бренду в інтернеті та соціальних мережах, а також захистити назву в доменах.
9. Зареєстрована ТМ може допомогти уникнути доменних спорів в Інтернеті, де ім'я домену може співпадати з назвою бренду.
10. Митний контроль за ввезення товарів із порушенням прав може означати контроль за товарами, які можуть бути пов'язані з порушенням інтелектуальної власності, зокрема торговельних марок.
Тобто зареєстрована ТМ дозволяє власнику забороняти ввезення продукції, яка порушує права на її бренд.
Усі ці переваги роблять реєстрацію ТМ важливою для побудови сильного бренду та захисту прав власника на ринку, які прагнуть забезпечити свої права, впізнаваність та конкурентоспроможність на ринку.
Бажаєте зареєструвати торгову марку? Звертайтеся: +38 (073) 853 26 13, info@globalexpert.ua
- Повний супровід реєстрації торгової марки: реєстрація ТМ у Києві
- Реєстрація торгової марки в Києві та Україні
Реєстрація торгової марки у Києві та в Україні з допомогою GlobalExpert.UA. Прискорена процедура, повний супровід, реєстрація ТМ без відмов, гарантія захисту.
Для ефективної роботи та розвитку бізнесу слід своєчасно потурбуватися про захист об’єктів інтелектуальної власності!
Зареєструвати торгову марку в Україні, отримати ТМ за кордоном, захистити логотип та фірмовий стиль компанії, вам допоможуть фахівці у сфері інтелектуальної власності - GlobalExpert.UA.
Реєстрація ТМ для бізнесу – це:
• Захист від недобросовісних конкурентів;
• Гарантія отримання компенсації з порушників ваших авторських прав;
• Ексклюзивні права на бренд,
• Популярність та впізнаваність вашої торгової марки на ринку за короткий проміжок часу;
• Правові основи для франчайзингу, продажу ТМ;
• Запобігання ризикам фінансових втрат в процесі конкурентної боротьби;
• Збільшення вартості активів вашої компанії.
Звернувшись до фахівців GlobalExpert.UA ви отримаєте:
• Підтримка на всіх етапах підготовки до процедури та реєстрації ТМ;
• Прискорена процедуру подання заявки на реєстрацію ТМ;
• Реєстрація ТМ без відмов;
• Гарантований захист торгової марки.
Звертайтесь: +38 (073) 853 26 13, info@globalexpert.ua
Залишайте заявку на безкоштовну консультацію прямо зараз: https://tm.ipexpert.org.ua/golovna/
- • Зазначення походження товару
-
- Що таке зазначення походження товару?
- Зазначення походження товару – термін, що охоплює (об’єднує) такі терміни:
- просте зазначення походження товару – будь-яке словесне чи зображувальне (графічне) позначення, що прямо чи опосередковано вказує на географічне місце походження товару. Ним може бути і назва географічного місця, яка вживається для позначення товару або як складова частина такого позначення.
- кваліфіковане зазначення походження товару – термін, що охоплює (об’єднує) такі терміни:
- - назва місця походження товару – назва географічного місця, яка вживається для позначення товару, що походить із зазначеного географічного місця та має особливі властивості, виключно або головним чином зумовлені характерними для даного географічного місця природними умовами або поєднанням цих природних умов з характерним для даного географічного місця людським фактором;
- - географічне зазначення походження товару – будь-яке словесне чи зображувальне (графічне) позначення, що прямо чи опосередковано вказує на географічне місце походження товару, який має певні якості, репутацію або інші характеристики, в основному зумовлені характерними для даного географічного місця природними умовами чи людським фактором або поєднанням цих природних умов і людського фактора;
стаття 1 Закону «Про охорону прав на зазначення походження товарів»
- Кому належить право на реєстрацію зазначення походження товару?
- Просте зазначення походження товару не підлягає реєстрації.
Право на реєстрацію кваліфікованого зазначення походження товару мають:
- особа чи група осіб, які в заявленому географічному місці виробляють товар, особливі властивості, певні якості, репутація або інші характеристики якого пов`язані з цим географічним місцем;
- асоціації споживачів;
- установи, які мають безпосереднє відношення до вироблення чи вивчення відповідних продуктів, виробів, технологічних процесів або географічних місць.
- Хто має право на використання зареєстрованої назви місця походження товару або зареєстрованого географічного зазначення походження товару?
- Право на використання зареєстрованої назви місця походження товару або зареєстрованого географічного зазначення походження товару мають за умови реєстрації цього права виробники, які в географічному місці, зазначеному в Реєстрі, виробляють товар, особливі властивості, певні якості чи інші характеристики якого відповідають тим, що внесені до Реєстру.
- Які умови надання правової охорони зазначенням походження товарів?
- Правова охорона простого зазначення походження товару надається на підставі його використання.
Просте зазначення походження товару не підлягає реєстрації.
Правова охорона кваліфікованим зазначенням походження товарів надається на підставі їх реєстрації, яка діє безстроково від дати реєстрації.
- Які умови надання правової охорони кваліфікованим зазначенням походження товарів?
- Правова охорона надається кваліфікованому зазначенню походження товару, що вказує на конкретне географічне місце, з якого походить товар, і на яке не поширюються встановлені Законом підстави для відмови в наданні правової охорони.
Умови надання правової охорони назві місця походження товару та географічному зазначенню походження товару визначаються статтею 7 Закону «Про охорону прав на зазначення походження товарів». - Який строк дії права на використання вже зареєстрованого кваліфікованого зазначення походження товару?
- Реєстрація права на використання вже зареєстрованого кваліфікованого зазначення походження товару засвідчується свідоцтвом, яке діє протягом 10 років від дати подання заявки.
- Які права має власник свідоцтва про реєстрацію права на використання кваліфікованого зазначення походження товару?
- - використовувати зареєстроване кваліфіковане зазначення походження товару;
- вживати заходів щодо заборони використання кваліфікованого зазначення походження товару особами, які не мають на це права;
- вимагати від осіб, які порушили його права, припинення цих порушень і відшкодування матеріальної та моральної шкоди у встановленому законом порядку.
Реєстрація права на використання кваліфікованого зазначення походження товару не обмежує прав інших осіб на реєстрацію їх прав на його використання.
- Який збори необхідно сплатити за дії, пов’язані із охороною прав на зазначення походження товару?
- Порядок сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності встановлено Постановою КМУ від 23 грудня 2004 р. № 1716.
Якщо у Вас виникли додаткові запитання,
напишість нам, ми онлайн
залиште повідомлення