Збитки, внаслідок порушення майнових прав на об’єкт ІВ
На жаль, проте Україна є однією з країн-лідерів піратського ринку об’єктів ІВ. Порушення майнових прав на об’єкти ІВ у нашій країні трапляється майже всюди. Аби захистити свої права у власника об’єкта ІВ майже завжди є потреба у розрахунку понесеного збитку, внаслідок порушення.
Особливістю складових збитків при порушенні прав на об’єкти ІВ є те, що вони фактично не включають пряму дійсну шкоду, а завжди розраховуються через упущену вигоду.
При порушенні майнових прав на об’єкти ІВ незаконно копіюється інтелектуальна власність, котра захищена тим чи іншим способом через об’єкт ІВ. При такому копіюванні об’єкт ІВ не зникає у власника, порушник незаконно його використовує у власних цілях, як правило, для просування свого товару, завдаючи збитків таким способом власнику ІВ. Оскільки у споживача з’являється більш дешева альтернатива відомому товару, і він може несвідомо (плутаючи) або свідомо надавати перевагу товару порушника. Таким чином, кількість продажів товару власника ІВ зменшується. Саме тому основним критерієм, за яким розробляється метод розрахунку збитків при порушенні майнових прав ІВ, є упущена вигода власника об’єкта ІВ.
Розробка методу розрахунку збитків залежить безпосередньо від способу комерціалізації об’єкта ІВ. Наприклад, якщо власник ТМ фізична особа, котра надала права користування ТМ підприємству, яке виробляє та продає продукцію під цією ТМ і сплачує ліцензійні платежі фізичній особі, то при порушенні майнових прав на ТМ упущена вигода для власника (фізичної особи) буде розраховуватись на основі недоотриманих ліцензійних платежів. Формула розрахунку збитків буде розроблятись на умовах ліцензійного договору за яким ТМ було надано у користування.
Поширена думка, що збитки внаслідок порушення майнових прав на об’єкт ІВ можуть встановлюватися через добуток кількості виявленої контрафактної продукції на ціну оригінальної, проте вона є помилковою. При порушенні майнових прав на об’єкт ІВ фізичної крадіжки оригінальних товарів не здійснюється, тому оперувати їх ціною, де у собівартості закладена вартість сировини та інші виробничі витрати, є неправильним.
Питання визначення збитків внаслідок порушення прав на об’єкти ІВ є складним процесом і потребує розробки методу розрахунку в кожному конкретному випадку, який базується на способі комерціалізації об’єкта ІВ і може відобразити упущену вигоду власника об’єкта ІВ.