Чому «Шампанське» – не тільки напій, а й захищена назва як об’єкт інтелектуальної власності?

31 Грудня 2023

Поділитись

Сьогодні не лише хочемо привітати вас із прийдешнім Новим роком, але й поділитися цікавою історією: чому «Шампанське» –  не тільки напій, а й захищена назва як об’єкт інтелектуальної власності? Про це ми запитали у керівника практики інтелектуальної власності GlobalExpertUA, атестованого судового експерта  Наталії БЕГУШ.

31 грудня відзначається День шампанського. Ця подія пов’язана не стільки з напоєм, скільки з глобальним святкуванням початку нового року, свято має всесвітній характер.

Пропоную поговорити про дещо, що може здатися трохи незвичайним: захищену назву “Шампанське”. Так, це не лише чудовий напій для святкувань – це також особлива назва, яка має свою власну історію та захист від використання в інших місцях.

А все тому що, підписавши Угоду про асоціацію з ЄС, Україна долучилася до захисту географічних значень. Зокрема, з 1 січня 2016 року почали діяти норми Угоди щодо торгівлі. Тобто, за деякими виключеннями, українські виробники вже більш п’яти років не можуть використовувати європейські географічні зазначення, як назви своїх товарів. Алкоголь з певними назвами (до прикладу, Коньяк, Мадейра, Порто, Кальвадос, Аніс Português, Малага та інші назви) дозволили використовувати ще 10 років. До цього переліку входить й “Шампанське”.

Відповідно українські виробники мають право продавати товари з такими назвами тільки до кінця 2025 року, після спливу цього часу буде заборонено використовувати назву «Шампанське». Деякі виробники ще називають свої напої “шампанське”, але є й такі, що вже відмовилися використовувати цю назву та зазначають на напоях “ігристе вино”, а не “Шампанське”.

Чому ця назва така важлива і що це за особливий об’єкт інтелектуальної власності?

Шампанське – це вид ігристого вина, але не будь-яке ігристе вино може називатися “Шампанське”. Назва походить з регіону Шампань із Франції.

Назва «Шампанське» має особливий захист – як «назва місця походження», з якого даний товар походить. Це такий найсуворіший вид захисту «найменування місця походження», коли всі процеси виробництва такого товару мають проходити тільки на вказаній території при  відповідних умовах.

«Назва місця походження товару» – це назва, що вживається для позначення товару, який походить із зазначеного географічного місця та має особливі властивості, виключно або головним чином зумовлені характерними для даного географічного місця природними умовами або поєднанням цих природних умов із людським фактором.

Тобто товар під назвою «Шампанське» має особливі властивості, певні специфічні характеристики, що зумовлені природними умовами, які притаманні тільки цьому регіону в Франції!

Чим зумовлена така особливість цього вина?

Виноробний регіон Шампань розташований на північному сході Франції. Є багато унікальних явищ, які притаманні тільки цьому регіону, що впливають на створення цього напою, зокрема:

Унікальні умови та спеціальні методи для вирощування винограду, збирання, пресування, переробки впливають на ексклюзивність цього напою.

Як бачите, законодавство щодо цього вина має строгі вимоги до процесу виробництва та географічного походження винограду.

Тож товар під назвою “Шампанське” – не лише напій для святкування, а й дуже цікавий об’єкт інтелектуальної власності, що охороняється законом через своє унікальне географічне походження та виробництво.

Тепер ви познайомились ближче не тільки із особливостями напою, яке може називатися «Шампанське», але й із унікальним об’єктом інтелектуальної власності – «назва місця походження товару».

При виборі напоїв завжди цікаво звертати увагу на назву, етикетку, країну або регіон виробництва – кожен аспект відіграє важливу роль та є по-своєму особливим.

Купуючи “Шампанське”, зберігаймо цю ексклюзивність, насолоджуймося не тільки його смаком, а й можливістю відчувати спеціальний зв’язок з його походженням та історією!