Найдорожчі винаходи українців
1 Квітня 2019
Компанія Innolytics Group спільно з Aequo склала список найдорожчих патентів в Україні. Переважно це патенти компаній, причому іноземних, однак є серед них і незалежні українці, які володіють патентами на мільйони доларів.
Особливість українського ринку патентів
Якщо порівнювати український і західний ринки патентів, то між ними помітна велика різниця. Справа навіть не в тому, що вартість найдорожчих патентів в США в 12-13 разів вище, ніж найдорожчих українських – а в самій структурі цих ринків. Практично 100% власників найдорожчих патентів в США – компанії. В Європі тільки 1% припадає на університети. В Україні зовсім інша історія:
- 34% найдорожчих патентів зареєстровані на приватні особи,
- 59% – на компанії,
- 5% – на вузи,
- 1% – держава.
Юристи припускають, що власники бізнесу бояться рейдерства компаній, до яких буде прив’язана їх інтелектуальна власність, тому реєструють патенти на себе.
Кому належать найдорожчі патенти в Україні
Найдорожчі патенти, вперше зареєстровані в Україні, належать іноземним компаніям. Наприклад, патентом на гербіцидний засіб, вартістю в $ 22,7 млн в Україні володіє Bayer. Також кілька патентів з пріоритетною українською реєстрацією є у таких техногігантів, як Qualcomm і Google. Всього в Україні зареєстровано 94 корпоративних патентів, найдорожчий з яких коштує майже $ 43 млн.
Приватні особи з найдорожчими патентами в Україні
- Найдорожчий приватний патент в Україні оцінюється в $ 3 млн. Це патент на хімічні речовини для моторних масел, який зареєстрували Володимир і Сергій Зозулі, разом з Сергієм Александровим. Зозулі та Александров володіють двома патентами загальною вартістю $ 4,8 млн. Три партнера з Харкова створили групу хімічних компаній “Хадо”, яка широко відома своїми товарами для автомобілістів.
- На другому місці український фармацевт Наталія Деркач. Її патент оцінюється в $ 2 млн.
- Лікар-кардіолог Ілля Чайковський є співавтором патенту з оцінкою в $ 1 млн. Він поширюється на метод і пристрій для визначення пошкоджень міокарда на основі аналізу змін у часі показників щільності струму. Він також є співавтором патенту “Портативний комп’ютерний кардіограф”.
- Український винахідник, лікар-рефлексотерапевт Микола Ляпко ще в 1997 році створив медико-виробничу компанію “Ляпко” і мережу центрів здоров’я. Його патент на пристрій для рефлексотерапії оцінюється в $ 1 млн. Ще у Ляпко запатентована спеціальна голка для рефлексотерапії ($ 470 000). Є і третій патент – ще на $ 190. 000.
- Рибак Сергій Ульянов володіє патентом на блешню з оцінкою $ 1 млн. Блешня Ульянова претендує на звання однієї з найбільш уловистих саморобних риболовецьких снастей. У Ульянова є ще один патент на поверхневу блешню ($ 580 000).
- Юрій Синиця запатентував знаряд для тренування тварин. Сьогодні його патент оцінюється в $ 890 000. Синиця – засновник чернігівської компанії-виробника товарів для тварин Collar зі штатом в більш ніж 500 осіб. Саме його компанія створила і підкорила весь світ винаходом, Puller – тренувальний знаряд для собак у вигляді двох кілець.
- Ростислав Босенко – автор декількох патентів по телекому і передачі даних. Про нього практично нічого не відомо, разом з тим найдорожчий з його патентів оцінюється в $ 850. 000.
- Власник фармацевтичної компанії “Дарниця” Гліб Загорій володіє декількома патентами на фармацевтичні формули. Найдорожчий оцінений в $ 750 000. Ще два – в $ 430 000 і $ 270 000.
- Євген Юхниця – пивовар, поет, співвласник Агрокомплексу “Хмільникпродукт” – є співавтором рецептури фірмового пива “Радою”, яка розроблена спільно з берлінським науково-дослідним інститутом пивоваріння. Патент оцінюється в $ 610 000.
- Засновник компанії “Криптон Оушен Груп” в Дніпрі Владислав Квятковський володіє патентом на підводний транспортний модуль вартістю в $ 120 000. На сайті компанії вказано, що апарат може занурюватися на глибину до 6000 метрів і вести розробку різних типів глибоководних родовищ.
Джерело: Аin.ua